Biznes w Hiszpanii – podstawy krok po kroku

Coraz więcej polskich inwestorów zastanawia się nad założeniem działalności gospodarczej zagranicą – popularnym kierunkiem jest zwłaszcza Hiszpania. Ten kraj ma wiele do zaoferowania nie tylko, jeśli chodzi o piękne krajobrazy, atrakcyjny klimat, ciepłe plaże, czy typową – gorącą południową kulturę i gościnność.

Osoby, które chcą prowadzić swój biznes w Hiszpanii, mogą zdecydować się na przykład na jednoosobową działalność gospodarczą – popularne autónomo, ale również założyć spółkę w tym pięknym śródziemnomorskim kraju lub przedstawicielstwo czy oddział w Hiszpanii spółki zarejestrowanej w innym kraju.

Biznes w Hiszpanii – autónomo, czyli jednoosobowa działalność gospodarcza

Jednoosobowa działalność gospodarcza w Hiszpanii to popularne autónomo. W tym celu należy w pierwszej kolejności uzyskać numer identyfikacji obcokrajowca – jest to Número de Identificación de Extranjero, a w skrócie NIE.  Numer ten jest też potrzebny, aby otworzyć rachunek bankowy w tym kraju. Kolejnym ważnym krokiem jest uzyskanie Numeru Ubezpieczenia Społecznego oraz udanie się do instytucji będącej odpowiednikiem naszego Urzędu Skarbowego. Tam składa się pełny wniosek na formularzu 036 lub uproszczony wniosek na formularzu 037. Następnym etapem jest  zarejestrowanie swojej działalności w systemie RETA, a skrót tez oznacza Régimen Especial de Trabajadores Autónomos. Jest to rejestracja przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Biznes w Hiszpanii – założenie spółki

Spółka cywilna – Sociedad Civil to kolejna forma prowadzenia działalności gospodarczej w Hiszpanii. Nie ma ona osobowości prawnej, a wspólnicy odpowiadają za jej zobowiązania. Poza tym w Hiszpanii spotyka się też spółki handlowe, a wśród nich:

  • spółki osobowe – występują jako spółki jawne i spółki komandytowe;
  • spółki kapitałowe – tu są dostępne spółki komandytowo-akcyjne, spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – Sociedad Limitada, a w skrócie S.L. Aby ją założyć potrzebne są:

  • zaświadczenie z Registro Mercantil, który jest Rejestrem Handlowym w Hiszpanii;
  • Numer Identyfikacji obcokrajowca – NIE, gdy wspólnikami są cudzoziemcy;
  • Numer Identyfikacji podatkowej – NIF;
  • statut spółki – określający zasady jej funkcjonowania;
  • akt założycielski;
  • rejestracja spółki w Registro Mercantil;
  • trzeba też oznajmić w Agencia Tributaria zamiar podjęcia działalności gospodarczej.

Biznes w Hiszpanii – oddział lub przedstawicielstwo spółki

Przedsiębiorcy, którzy chcą zainwestować w Hiszpanii – otworzyć biznes w tym pięknym śródziemnomorskim kraju na Półwyspie Iberyjskim – mogą też zdecydować się na otwarcie tam przedstawicielstwa lub oddziału firmy, która została zarejestrowana na terenie innego kraju, np. w Polsce. To tego oprócz wpisu do Rejestru Handlowegopotrzeba będzie też przedstawić przetłumaczone oraz zalegalizowane dokumenty, które potwierdzają to, że spółka faktycznie istnieje w określonym kraju. Oprócz tego: aktualny statut, skład zarządu, a także umowa o założeniu filii. Zobacz więcej – open a company in Spain.