Negocjacje biznesowe

W prowadzeniu biznesu często zdarza się konieczność prowadzenia negocjacji i odbywania spotkań biznesowych. Negocjacje nie są łatwym zadaniem, bowiem podczas tego typu rozmów każda ze stron chce uzyskać jak najkorzystniejsze warunki współpracy, nie łatwo zatem przekonać do swoich racji, najczęściej konieczne jest wypracowanie kompromisu. Jednak istnieje kilka zasad, których warto się trzymać chcąc jak zakończyć negocjacje wynikiem jak najkorzystniejszym dla siebie. Te zasady to:

  1. Poznaj swojego rozmówcę – do negocjacji należy przygotować się rzetelnie, należy posiadać wiedzę zarówno o firmie, z którą podejmowane są negocjacje, jak i o osobie, która w imieniu potencjalnego partnera biznesowego, czy klienta będzie prowadziła rozmowy. Jest to istotne ponieważ dzięki temu możliwe jest przewidzenie jakie postulaty będzie miała firma, z którą podejmujemy rozmowy, a dzięki temu możliwe jest ustalenie skutecznej strategii negocjacji, a co za tym idzie uzyskanie lepszych warunków porozumienia.

  2. Zwracaj uwagę na język gestów – ważne jest także, aby uważnie przyglądać się osobom, z którymi prowadzone są negocjacje, ich język gestów może wiele powiedzieć o stanowisku, które zajmują. Jeśli będą oni mieć postawę zamkniętą można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że nie są oni otwarci na rozmowy i poszukiwanie kompromisu, podobnie jeśli ich ruchy będą zbyt nerwowe można założyć, że zależy im na podpisaniu porozumienia za wszelką cenę, jest wiele gestów, których obserwacja może okazać się cenną wskazówką podczas negocjacji.

  3. Staraj się wyglądać profesjonalnie – ważne jest także, to aby firma, z którą mają być prowadzone negocjacje była pewna, że przychodzi do nich człowiek pewny swoich racji, specjalista w swojej dziedzinie, który doskonale wie jak należy prowadzić biznes. Ważne tutaj będzie wszystko, od zachowania zgodnie z zasadami savoir – vivre, przez używanie profesjonalnego języka, aż po odpowiedni wygląd: garnitur, koszulę czy aktówkę, taką jak te wytwarzane przez – producent galanterii Elfrika.

  4. Bądź otwarty na propozycję – podczas negocjacji należy mieć ustalony mniej więcej zakres tego co się chce jako firma osiągnąć, jednak nie należy zamykać się na inne możliwości, pamiętajmy, że negocjacje to w istocie sztuka osiągania kompromisów. Być może firma, z którą prowadzone są negocjacje zaproponuje inne rozwiązanie, które nie zostało do tej pory rozpatrzone, to rozwiązanie może okazać się najkorzystniejszym sposobem na podpisanie umowy, dlatego też zawsze warto jest być otwartym.