Negocjujemy warunki najmu lokalu

Wynajęcie lokalu odpowiednio dostosowanego do naszych potrzeb może naprawdę nie być takie proste. Z jednej strony najpierw trzeba taki lokal znaleźć, a więc dobrze orientować się w cenach, wybrać właściwą lokalizację i określić, jaki metraż będzie dla nas zadowalający. W końcu, kiedy już znajdziemy taki lokal, który dobrze odpowiada naszym potrzebom i będziemy zdecydowani go wynająć- czas na negocjacje w sprawie cen, warunków wynajmu, a także tego, co powinno znaleźć się w zawieranej przez nas umowie. Przede wszystkim, zastanawiając się, jak negocjować wynajem lokalu użytkowego najważniejsze to wysuwać sensowne argumenty i nie decydować się na zbyt szybkie podpisywanie umowy- nawet jeśli to nas samych nagli czas. Powinniśmy mieć wpływ na to, jaki będzie miała ona kształt, co będzie w niej zawarte, a także- co najważniejsze- powinniśmy ją uważnie przeczytać, aby być w pełni świadomi tego, na co się decydujemy.

Jak wynająć lokal użytkowy? Porady, które mogą okazać się pomocne

1. Zawsze warto negocjować cenę- zazwyczaj jest tak, że koszty wynajmu lokalu jest jednym z większych kosztów stałych, jakie bierzemy na siebie podczas prowadzenia własnej działalności. W tej kwestii nie można więc przecenić swoich możliwości, a czasem lepiej jest poszukać czegoś tańszego. Wielu przedsiębiorców do znudzenia szuka lokalu, który będzie w stanie zapewnić im magiczne, wszędzie wspominane 10% rentowności. Zawsze jednak priorytetem powinny być dla nas koszty stałe, jakie będziemy musieli ponosić. Dlatego- zawsze warto spróbować negocjować cenę. Z pewnością jest to wskazane w sytuacji, kiedy wynajmujący od dłuższego czasu nie może nikogo znaleźć, a co za tym idzie lokal stoi pusty nie generując żadnych zysków. Dodatkowo, negocjacje mają też sens w przypadku, kiedy stan techniczny lokalu nie jest zadowalający, albo wręcz wtedy, kiedy ewidentnie trzeba będzie przeprowadzić w nim prace remontowe.

2. Zawsze bierzmy pod lupę dodatkowe koszty. Mogą one wiązać się z kaucją zwrotną, mogą dotyczyć możliwości podniesienia czynszu przez wynajmującego bez ostrzeżenia. Zawsze możemy poprosić też, aby wynajmujący pokazał nam rachunki związane z utrzymaniem lokalu z miesięcy poprzednich, co dobrze pozwoli nam się zorientować w kosztach. Pamiętajmy, aby w umowie zawarte były wszystkie kwestie, jakie wiążą się z płatnościami- ile będzie wynosił czynsz, kto płaci za media, a także, czy wynajmujący przewiduje jakieś kary umowne za opóźnienia w płatności czynszu. Być może wszystkie te zapisy w przyszłości staną się dla nas bardzo istotne i warto być świadomym, co zawierają.

3. Odpowiednio wcześniej sprawdźmy, czym jest zabezpieczenie umowy najmu lokalu użytkowego. Przede wszystkim takie zabezpieczenie ma chronić wynajmującego tak, aby najemca wywiązywał się z zobowiązań, jakie zostały przyjęte w umowie. W tym celu ustalana zostaje kwota gwarancyjna, którą najemca musi zapłacić, a którą wynajmujący zwraca po określonym, wcześniej zdefiniowanym okresie czasu. Umowę można także zabezpieczać wekslem.