Od kiedy obowiązuje JPK?

Nie jest żadną tajemnicą, że każda z firm musi prowadzić księgowość, aby na wypadek jakiejkolwiek kontroli móc wykazać, że wszystko prowadzone jest prawidłowo. Nie jest jednak powiedziane, że kontrola może odbywać się tylko i wyłącznie osobiście. Dziś nie ma już takiej potrzeby, ponieważ wiele firm obowiązuje Jednolity Plik Kontrolny. Czym jest taki plik i kogo obowiązuje?

Czym jest JPK?

Jednolity plik kontrolny to nic innego jak zbiór danych, które to ułożone są w określonej strukturze i kolejności. Możemy go więc rozumieć jako dodatkową ewidencję prowadzoną w formacie elektronicznym. Składa się on z kilku struktur, a więc:

  • ewidencji zakupu i sprzedaży VAT – JPK_VAT
  • podatkowej księgi przychodów i rozchodów – JPK_PKPIR
  • ewidencji przychodów – JPK_EWP
  • faktury sprzedaży VAT – JPK_FA
  • wyciągów bankowych – JPK_WB
  • magazynu – JPK_MAG.

Ewidencje zakupu i sprzedaży VAT

Najważniejszy jest tutaj plik JPK_VAT. Ten przedsiębiorcy wysyłać muszą każdego miesiąca. Oznacza to więc tylko tyle, że przedsiębiorca, który jest zmuszony do wysyłania takiego pliku na koniec miesiąca, będzie musiał generować plik xml zawierający rejestr zakupów VAT, rejestr sprzedaży oraz deklarację VAT.

 

Kogo obowiązuje Jednolity Plik Kontrolny i od kiedy?

Obecnie Jednolity Plik Kontrolny obowiązuje nie tylko w dużych, ale również średnich i małych firmach. Ci pierwsi wysyłać muszą go każdego miesiąca od 1 lipca 2016 roku. W przypadku firm średnich oraz małych, które zatrudniają odpowiednio do 250 i 50 pracowników muszą to robić od początku bieżącego roku. Na razie zwolnieni z tego obowiązku są mikroprzedsiębiorcy, choć niebawem się to zmieni. Obowiązek ten będzie na nich ciążyć od początku przyszłego roku. Wówczas obowiązkiem tym obłożony będzie już każdy przedsiębiorca w Polsce.

Nie jest to zadanie szczególnie trudne, ale jeśli jest to jakieś utrudnienie, przedsiębiorca może tutaj liczyć na firmy zewnętrzne. Pomóc może tutaj między innymi firma BTTP, o której więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie bttp.pl.