Outsourcing usług

Outsourcing to ostatnimi czasy bardzo modny termin, choć nie wszyscy wiedzą co on oznacza. Jest to nic innego, jak delegowanie części zadań i procesów, które zachodzą w firmie na zewnątrz, czyli zatrudnianie wyspecjalizowanych firm, które zajmują się prowadzeniem konkretnych działań w imieniu firmy. Przykładami obszarów działania, które firmy wolą zlecić innym niż tworzyć odrębne działy są marketing, prawo, księgowość, czy sprzątanie.

Marketing

Firmy często zamiast tworzyć własne działy marketingowe – co jest nie opłacalne zwłaszcza w przypadku małych firm, wolą znaleźć agencję marketingową, która w ich imieniu poprowadzi działania z zakresu promocji. Zdarza się także sytuacja, w której firmy korzystają z kilku agencji w zależności od rodzaju prowadzonych działań marketingowych czy reklamowych. Nie tylko małe, ale także duże firmy korzystają z outsourcingu usług marketingowych – w ich przypadku, gdy chciały zatrudniać ludzi, którzy będą się specjalizować w konkretnych działaniach, musieliby znacząco poszerzyć te działy. Wolą zatem delegować poszczególne działania, a we własnej firmie mieć jedynie kilka osób, które będą je nadzorowały.

Prawo i prawo podatkowe

Obsługa prawna firmy to kolejny temat, który małe firmy wolą zlecać ze względu na oszczędności, a duże nie chcąc zatrudniać specjalistów w każdej dziedzinie. Tutaj także można spotkać dwa modele współpracy: taki, w którym usługi są zlecane jednej kancelarii lub taki, w którym każda kancelaria w zależności od tego w czym się specjalizuje jest odpowiedzialna za konkretny dział prawa. Przykładem doradców w zakresie prawa podatkowego, jest np. ta firma – Bttp Warszawa.

Księgowość

Prowadzenie księgowości dla firm wymaga zarówno znajomości przepisów prawa, jak i rachunkowości. Im firma jest większa, tym więcej uwagi musi poświęcać swoim rozliczeniom. Staje się niemal konieczne stworzenie działu księgowego, zamiast tego firmy wynajmują biura rachunkowe, które zajmują się prowadzeniem ksiąg. Na rynku można spotkać także firmy, które prowadzą rachunkowość wyłącznie dla jednej, dwóch dużych firm. Zatem specjalizacja w tym przypadku ma bardzo wysoki poziom. Natomiast mniejsze firmy, które nie stać na zatrudnienie księgowej wolą skorzystać z tańszego rozwiązania, czyli biura rachunkowego.

Usługi sprzątające

Każdy firmowy budynek musi być regularnie sprzątany. Nie jest to żadna tajemnica, natomiast należy sobie uświadomić, że sprzątanie ma zupełnie inną specyfikę niż codzienna działalność firmy. Dlatego nie tylko ze względów oszczędności, ale także logistyki firmy decydują się na outsourcing tych usług.