Praca, nieruchomości i działalność gospodarcza w Hiszpanii

Praca w Hiszpanii

Pracownicy powinni być zatrudniani w Hiszpanii na umowach o pracę, z których to przysługują im pewne prawa. Podobnie jak w Polsce jest to kwota minimalnego wynagrodzenia, która powinna wynosić 655 euro miesięcznie, pracownik ma także prawo nie do 12, ale do 14 pensji. Według hiszpańskiego prawa pracownik powinien dostać w ciągu roku dwie pensje ekstra, ale niekiedy są one rozłożone przez pracodawców równomiernie na 12 miesięcy. Warto także dodać w tym miejscu, że Polacy jako członkowie Unii Europejskiej mogą podejmować pracę w Hiszpanii bez konieczności uzyskiwania wiz czy specjalnych pozwoleń na pracę. Należy także pamiętać, ze sytuacja na hiszpańskim rynku pracy wcale nie jest lepsza od polskiej, a bywa nawet określana jako gorsza, dlatego trzeba mieć świadomość, że znalezienie pracy w Hiszpanii może nie być dla Polaka łatwe.

Własna firma

O ile praca na etat w Hiszpanii z perspektywy Polaka nie jest wcale tak atrakcyjna, o tyle założenie firmy w tym kraju może okazać się doskonałym pomysłem. Jest to kraj, w którym koszty inwestycji są dużo mniejsze niż np. w Niemczech czy Wielkiej Brytanii, a do tego system podatkowy jest prostszy niż w Polsce. Założenie firmy trwa od 6 do 8 tygodni, a przedsiębiorcy mają do dyspozycji różne formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej od spółki akcyjnej, przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, po spółkę europejską. W hiszpańskim systemie prawnym istnieje również specyficzna forma spółki zwana nową spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, która jest szczególnie polecana małym i średnim przedsiębiorstwom. Aby stworzyć firmę w Hiszpanii będąc Polakiem należy także posiadać numer identyfikacji cudzoziemca, tak zwany NIE oraz numer identyfikacji podatkowej, czyli NIF.

Osoby pracujące w Hiszpanii oraz posiadające tam własną firmę mogą mieć także prawo do zwrotu podatku, jak go uzyskać można dowiedzieć się tutaj – jak uzyskać zwrot podatku z hiszpanii.

Nieruchomości w Hiszpanii

Coraz liczniejsza grupa Polaków zastanawia się lub podjęła już kroki w celu kupna w Hiszpanii własnej nieruchomości. Jest to inwestycja opłacalna, bowiem ceny i koszty utrzymania mieszkań w tym kraju, nawet położonych w dogodnej lokalizacji i atrakcyjnych turystycznie są korzystne i porównywalne do polskich. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się kupno mieszkań z rynku wtórnego i ich odremontowanie. Dzięki temu możemy zyskać doskonałe miejsce na wczasy oraz spędzenie emerytury w znacznie cieplejszym niż Polska kraju.