Prawnik – Klient – Przedsiębiorca

Pytaniem, które coraz częściej stawiają sobie przedsiębiorcy jest czy można zarządzać przedsiębiorstwem bez udziału prawnika i czy jego obecność jest niezbędna w codziennym funkcjonowaniu firmy. Czy lepiej zapobiegać czy wystarczy leczyć, decydując się na pomoc prawną dopiero wtedy, kiedy naszą firmę dotyka kryzys?

Sporadycznie czy każdego dnia

O ile jeszcze jakiś czas temu współpraca na linii przedsiębiorca – adwokat miała charakter mocno sporadyczny, o tyle od jakiegoś czasu trend ten mocno uległ zmianie. Aktualnie coraz częściej spotykamy się z podejściem, które mówi o tym, że stała współpraca z kancelarią prawną to wspólne kreowanie biznesu. Chcąc zapobiegać sytuacjom kryzysowym, musimy mieć pod ręką fachowe doradztwo prawne. Krótko mówiąc: prawnik w przedsiębiorstwie potrzebny jest na co dzień.

Przedsiębiorca bardziej wymagający

Współpraca na linii prawnik – klient, a prawnik – przedsiębiorstwo nieco się różni. Przedsiębiorcy oczekują od kancelarii nie tylko znajomości prawa, ale również znajomości specyfiki ich biznesu. Jednym słowem są oni bardziej wymagający niż klienci indywidualni. Roa prawnika w przedsiębiorstwie nie sprowadza się już tylko do sprawdzenia poprawności umów, wielokrotnie bierze on udział w podejmowaniu najważniejszych decyzji w firmie.

In-house lawyer

Posiadanie wewnętrznego prawnika w firmie jest rozwiązaniem, które ma wiele zalet. Poznaje on otoczenie rynkowe oraz wszelkie mechanizmy funkcjonujące w firmie. Wielu przedsiębiorców wybiera jednak współpracę z kancelarią prawną, podobnie jak wiele firm decyduje się na współpracę z biurem rachunkowym zamiast tworzyć etat księgowego. Niezależnie od tego jakie rozwiązanie wybierzemy, pamiętajmy, że liczą się przede wszystkim kompetencje. Radca prawny powinien rozumieć nasz biznes i umożliwiać nam konsultacje na bieżąco, jak na przykład ta kancelaria slotakancelaria.pl. Na pewno musimy oczekiwać też od niego terminowości, szybkości i podawania konkretnych rozwiązań. Tylko wtedy będzie prawdziwym wsparciem dla naszego biznesu.