Układ napędowy przyszłości w zamiatarkach drogowych

Takim napędem przyszłości jest oczywiście napęd elektryczny. Na rynku pojawiły się już modele kompaktowych zamiatarek miejskich, które są wyposażone tylko i wyłącznie w silnik elektryczny. Co ważne, takie pojazdy w praktyce mogą być używane nawet przez całą dobę. Wyróżnia je niewielki gabaryt, ale jednocześnie też odpowiedniej wielkości zbiorniki, w tym zbiornik na wodę użytkową przeznaczoną do sprzątania.

W jaki sposób w praktyce oczyszcza się ulice zamiatarką elektryczną?

Najnowsze modele zamiatarek elektrycznych, które są przeznaczone do pracy w centrach miast, wyróżniają się rozszerzoną łącznością, a także dużą siłą ssącą. Dzięki zastosowanemu zespołowi akumulatorów można osiągać naprawdę sensowne zasięgi, a także można bez przeszkód operować zamiatarką w terenie przez cały, 8- godzinny czas pracy. Ten rodzaj pojazdu wyróżnia się również niskim poziomem hałasu i chyba nikogo nie trzeba przekonywać o tym, że zamiatarki wyposażone w napęd elektryczny są rozwiązaniem najbardziej przyjaznym dla środowiska. W szczególności ma to znaczenie w tych miastach, w których występuje duży problem z jakością powietrza, na którą negatywny wpływ ma zanieczyszczenie powodowane przez ruch uliczny.

 

Szalenie ważne jest to, w jaki sposób kieruje się takim pojazdem. Niektóre modele zaprezentowane w ofercie Terberg matec posiadają specjalny mechanizm skrętu z przegubową ramą, a jest to rozwiązanie, które zapewne jest nam dobrze znane z autobusów miejskich. Dzięki takiemu rozwiązaniu pojazd może być znacznie bardziej zwinny i dużo łatwiej kieruje się samą maszyną, a operator może skoncentrować swoją uwagę na procesie zamiatania.

 

Cechą wyróżniającą zamiatarki kompaktowej jest oczywiście charakterystyczny układ tej maszyny, gdzie na tyle znajdziemy zbiorniki (między innymi zbiornik na wodę), w przedniej części znajdziemy w dużej mierze przeszkloną kabinę dla operatora, a we frontowej części znajdziemy różnej wielkości szczotki obrotowe. Zamiatarki tego typu mają naprawdę dużą szerokość powierzchni zamiatania, co wpływa na wydajność całego procesu.

Wyruszamy w teren

Tak naprawdę, już około dwóch trzech godzin ładowania zamiatarki bezpośrednio z sieci wystarczy, aby móc wyruszyć nią w teren. Bardzo istotne jest to, że może ona być wyposażona w specjalny tryb odzyskiwania energii. Akumulator trakcyjny może być ładowany podczas zmniejszania prędkości jazdy, a w ten sposób można uzyskać jeszcze większe zasięgi pojazdu.

 

Jeśli chodzi o trwałość takiej zamiatarki, bardzo istotne jest to, jakiej jakości są same zbiorniki znajdujące się na jej wyposażeniu. Najczęściej mają one dość dużą grubość tak, aby mogły być w użytku przez wiele długich lat.

 

Podsumowując, komfort pracy przy operowaniu zamiatarką może być naprawdę bardzo wysoki. Szczególnie, że operator ma do dyspozycji wiele nowoczesnych rozwiązań, takich jak chociażby podgrzewaną szybę czołową, dużą ilość przeszkleń (w tym szklane drzwi) czy opcjonalną kamerę oraz trzypunktowe pasy bezpieczeństwa. W razie konieczności przeprowadzona może zostać naprawa zamiatarek. Bardzo istotne jest jednak to aby taka naprawa zamiatarek odbywała się w specjalnych punktach,  które specjalizują się w taki właśnie tematyce. Zamiatarki są bowiem maszynami specjalnego przeznaczenia.