Zakładanie firmy w Hiszpanii – czas i koszty

Polscy przedsiębiorcy zakładają dziś firmy już nie tylko w Polsce, ale i poza nią. Tak oto przedsiębiorczych Polaków spotkać możemy między innymi w Anglii czy w Niemczech. Nie możemy pominąć przy tym Hiszpanii, ponieważ w tym kraju Półwyspu Iberyjskiego również rosną oni w siłę i wydaje się, że status quo zostanie zachowane. Skoro tak weźmy pod uwagę również i koszta, które wiążą się z zakładaniem takich firm, jak i niezbędny na to czas. Jak jest w związku z tym w Hiszpanii?

Koszta

W pierwszej kolejności odnieśmy się do kosztów, które będziemy musieli ponieść w związku z założeniem działalności. Te z punktu widzenia Hiszpana nie są szczególnie wysokie. Nieco inaczej widzi to jednak Polak. Zauważyć bowiem trzeba, że założenie firmy w Hiszpanii to koszt sięgający około 1400 euro. W tej cenie zmieści się przedsiębiorca, który musi zarejestrować się w odpowiedniku urzędu skarbowego czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i poskładać wszystkie wnioski. Tyle wydać trzeba, zakładając spółkę akcyjną (Sociedad Anonima). Przy spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (Sociedad de Responsabilidad Limitada) koszt ten spada do około 1140 euro.

Na tym koszta jednak się nie kończą, ponieważ pamiętajmy też o kapitale, który jest ważny w przypadku takich spółek. Chcąc założyć Sociedad Anonima, należy dysponować kapitałem w wysokości 60 102 euro. Jest to dość dużo, ale pamiętajmy tutaj o tym, że w momencie zakładania wpłacić trzeba tylko 25 proc. tej kwoty. Całość wpłacić trzeba przy Sociedad de Responsabilidad Limitada, choć w tym przypadku minimalny kapitał wynosi zaledwie 3006 euro.

Żadnym kapitałem nie trzeba natomiast dysponować przy jednoosobowej działalności gospodarczej. Bardzo ważne jest natomiast wówczas to, że przedsiębiorca odpowiada tu całym swoim majątkiem.

Czas

Zakładanie firmy w Hiszpanii, jeśli jest to jednoosobowa działalność gospodarcza, trwa naprawdę krótko. Wszystko dlatego, że niezbędna będzie tutaj rejestracja w odpowiedniku urzędu skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zupełnie inaczej jest już przy okazji zakładania spółek. Tutaj czas ten znacząco się wydłuża. Cały proces trwać bowiem może od sześciu do nawet ośmiu tygodni.

Oczywiście na każdym etapie zakładania firmy wsparcia można szukać w specjalnie przeznaczonych do tego biurach. Najlepszym wyborem będą biura księgowe, których w Hiszpanii nie brakuje. Powierzyć można im nawet cały proces zakładania firmy, co również nie jest najgorszym pomysłem. Wówczas przyszły przedsiębiorca martwić się nie musi w zasadzie niczym.