Założenie działalności w Hiszpanii

Nie da się ukryć, że założenie firmy to wiele obowiązków. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że wiele osób się przed tym wzbrania i boi się zaryzykować. Jednakże jak mówi jedno ze znanych przysłów „Kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana”. A co byście powiedzieli, aby firmę założyć nie w Polsce, ale poza jej granicami? Czy to nie za duże ryzyko? Wydaje się, że nawet w sytuacji, kiedy dobrze znamy lokalny rynek, może być to zadanie, które nas przerośnie. Mimo wszystko nie brak osób, które lubią ryzykować i im się to opłaca. W tym wpisie przyjrzymy się zakładaniu firmy w Hiszpanii. Wprawdzie polskich przedsiębiorców nie ma tak wielu, jak w Niemczech czy w Wielkiej Brytanii to jednak można ich znaleźć. Tak więc, jak wygląda założenie działalności w Hiszpanii krok po kroku? Już spieszymy z wyjaśnieniami.

Bez pozwolenia

Zacząć trzeba od tego, że założenie firmy na terenie Hiszpanii nie wymaga od nas żadnego pozwolenia, chyba że dotyczy to między innymi radia, telewizji, przemysłu zbrojeniowego czy transportu. Wówczas takie pozwolenie jest już wymagane.

Ponadto łatwiej jest tu założyć firmę, jeśli jesteśmy rezydentami. W winnym wypadku trzeba posiadać dokument NIE, który możemy rozumieć jako numer identyfikacyjny wystawiany przez Komendę Główną Policji.

Formy prawne

Biorąc z kolei pod uwagę formy prawne hiszpańskich spółek to możliwości mamy kilka. Tak oto może być to samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej, spółka jawna oraz spółka cywilna. Przy spółkach trzeba pamiętać, że odpowiadają za nie wspólnicy i to całym swoim majątkiem.

Ponadto można też prowadzić działalność gospodarczą w postaci spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Sociedad Limitada – S.L.) i spółki akcyjnej (Sociedad Anónima – S.A.). Najpopularniejszą formą jest S.L., która może zostać założona przez jedną lub kilka osób fizycznych bądź prawnych. Jej minimalny kapitał założycielski to z kolei około 3006 euro.

Dokumenty

Chcąc założyć firmę, uzyskać trzeba z Centralnego Rejestru Handlowego zaświadczenie imienne spółki. Jest to potwierdzenie tego, że na terenie kraju nie istnieje druga firma o takiej samej nazwie. Następnie trzeba udać się do banku, aby założyć w nim konto i przelać na nie kapitał założycielski.

Założyciele muszą ją również zgłosić do Rejestru Handlowego i Rejestru Inwestycji Zagranicznych (Registro de Inwersores del Ministrao de Economia y Hacienda). Urząd skarbowy firmie nadaje z kolei numer NIF (Numero de Identificacion Fiscal), co jest odpowiednikiem polskiego Numeru Identyfikacji Podatkowej.

Potrzebne będzie też pozwolenie urzędu miasta. Na koniec niezbędne jest natomiast zgłoszenie się do Tesoreria General de la Seuridad Social będącego odpowiednikiem polskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o nadanie spółce numeru identyfikacji ubezpieczeniowej.