To właśnie budownictwo jest jednym z głównych obszarów, w którym stosuje się kruszywo od Leca® KERAMZYT. Tak naprawdę, można je wykorzystać przynajmniej na kilka różnych sposobów. Jego głównymi zaletami jest to, że keramzyt ma niską wagę, łatwo się go transportuje, posiada bardzo dobre parametry izolacyjne, a także wysoką wytrzymałość. Dodatkowo, przy jego zastosowaniu można mówić o minimalnym zapotrzebowaniu na maszyny przemysłowe.
Keramzyt jako składnik płyt fundamentowych
Keramzyt bez przeszkód można zastosować do wykonywania płyt fundamentowych. Stanowi on warstwę, która ma za zadanie wyrównać grunt, poprawić jego nośność oraz izolacyjność. Oprócz tego może także stanowić drenaż, a także zabezpieczać fundament przed radonem. W przypadku tego rodzaju projektu najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie keramzytu impregnowanego, w przypadku którego mamy ograniczone kapilarne podciąganie wilgoci. Dlatego też przy fundamentach osadzonych bezpośrednio na gruncie, można taką warstwę keramzytu układać w formie sypkiej, należy tylko pamiętać o odpowiednim ubiciu i zagęszczeniu tego kruszywa. Tym samym przy zakupie trzeba pamiętać o zamówieniu go z odpowiednim zapasem. W praktyce okazuje się, że najlepsze efekty można zyskać poprzez układanie i ubijanie kruszywa stopniowo, czyli jedna warstwa po drugiej.
W przypadku wykonywania płyt fundamentowych można także zastosować siatkę zbrojeniową, a także geowłókninę. Jeśli chodzi o przygotowanie płyt fundamentowych to duże znaczenie ma także fakt, że keramzyt jest odporny na niską temperaturę, a także stanowi bardzo dobrą izolację termiczną. Jednocześnie nie jest materiałem, który obciążałby grunt. Co ważne, będzie on odpowiedni w miejscach, gdzie istnieje konieczność wyrównania poziomu gruntu, gdyż jako materiał zasypowy bardzo dobrze dopasowuje się do nierówności, a także do ułożonych w gruncie instalacji oraz rur. Okazuje się, że przestrzenie pomiędzy kulkami keramzytowymi są idealne do rozpraszania radonu. Przy zastosowaniu keramzytu można stworzyć specjalny system odsysania radonu.
Czym jest radon w jaki sposób sobie z nim radzić?
Jest to naturalnie występujący gaz, który uważany jest za radioaktywny. Może on przedostawać się bezpośrednio z gruntu do wnętrza budynku, a także może przyczyniać się do powstawania niektórych chorób stanowiąc zagrożenie dla zdrowia. Można eliminować jego przedostawanie się do budynku poprzez zastosowanie odpowiedniego sposobu układania fundamentów. Jednym ze sposobów jest poukładanie warstwy keramzytowej od Leca® KERAMZYT. Materiał ten bardzo dobrze radzi sobie z radonem, chociażby ze względu na swoją porowatość i liczne puste przestrzenie, które znajdziemy pomiędzy ziarnami.
Więcej informacji na https://leca.pl/.