Budowanie domu szkieletowego w praktyce- jak wygląda?

Stawianie domu kanadyjskiego zajmuje o wiele mniej czasu od wznoszenia budynku murowanego. Jak jednak wygląda w praktyce i jak przedstawiają się poszczególne etapy budowy domu szkieletowego? Wstępem do wszelkich prac jest wykonanie fundamentów pod inwestycję. I tutaj, fundament może wykonać dowolna ekipa budowlana, mogą to być nawet osoby zajmujące się głównie murowaniem. Prace przy fundamentów muszą być zaplanowane na okres w roku, kiedy nie ma mrozów i kiedy będą one mogły odpowiednio wyschnąć. Dobrą wiadomością jest natomiast to, że na tym można tak naprawdę zakończyć prace mokre. Wszystkie pozostałe etapy oznaczają już prace suche w terenie, które są niezależne od warunków pogodowych. Można je wykonywać nawet zimą. W momencie, kiedy fundamenty są już gotowe, trzeba przetransportować drewno na plac budowy. Co następuje potem?

Jakie drewno wykorzystuje się do budowy?

Powinno to być drewno o klasie C24, odpowiednio suszone i sezonowane, takie, które ma dobre parametry wytrzymałościowe. Powinno ono być suszone komorowe i strugane czterostronnie. Na fundamentach zostaje rozłożona specjalna folia podwalinowa. Szczegółowo przeprowadzane pomiary pozwalają ustalić, w którym miejscu będą miały przebiegać ściany.

Wykonanie konstrukcji szkieletowej

Jest to ważny etap, od którego wzięła się nazwa całej technologii. Wykonywany jest bowiem cały szkielet budynku od ścian, aż po poszycie dachu. Cały ten proces został szczegółowo opisany na stronie drewdom.com. Poszczególne elementy konstrukcji są ze sobą zbijane na leżąco tak, aby ich łączenie mogło być niemalże perfekcyjne i mieć odpowiednie parametry, co do wytrzymałości. Na gotowej konstrukcji, która pokazuje już w dużej mierze zarys całego budynku, rozciągana jest folia paroizolacyjna. Jest to o tyle ważne, że sposób jej rozciągnięcia będzie bardzo mocno wpływał na parametry izolacyjne budynku. Powinna ona zostać położona tak, aby nie powstawały mostki cieplne.

Jak buduje się dom szkieletowy- wykończenie od zewnątrz i od wewnątrz

Tak naprawdę, cała konstrukcja z drewna zostanie ukryta we wnętrzu ścian. Od zewnątrz rozciąga się specjalną folię, która ma chronić przed wiatrem. W kolejnych krokach układa się płyty stanowiące zewnętrzną część budynku, na których zostanie wykonana izolacja. Po wykonaniu części zewnętrznej przychodzi czas na zadaszenie budynku poprzez wykonanie poszycia oraz położenie dachówki.

W analogiczny sposób wykonywane są prace wewnątrz inwestycji. Stawiane są przedścianki, które konstruuje się z płyt gipsowo- kartonowych bądź tez z płyt OSB. Poszczególne etapy budowy domu szkieletowego mają też za zadanie otrzymać odpowiednią izolacyjność budynku i dobre jego parametry cieplne. Dlatego też stosuje się grubą warstwę izolacyjną z wełny mineralnej. Na tym etapie można już powiedzieć, że dom jest w stanie zamkniętym, można przystąpić więc do wszelkich potrzebnych prac wykończeniowych, a następnie do urządzania wnętrz.

Więcej informacji znajdziesz na https://drewdom.com/.