Prywatny dom opieki nad seniorami- jak go założyć?

Bez wątpienia takie domy opieki nad osobami starszymi są obecnie coraz bardziej poszukiwane. Zwłaszcza, że rodziny osób starszych często napotykają ogromne trudności w tym, aby znaleźć swojej bliskiej osobie miejsce w publicznym domu seniora ze względu na sporą liczbę chętnych. Wydaje się więc, że jest zapotrzebowanie na to, aby powstawało coraz więcej profesjonalnych miejsc, w których osoby starsze mogą mieszkać i cieszyć się dobrym samopoczuciem, nawet pomimo posiadania różnego rodzaju schorzeń i przypadłości. Prywatny dom opieki jest też często ostatnim miejscem zamieszkania takich pensjonariuszy, ważne więc, aby było to nie tylko miejsce komfortowe i dostosowane do ich potrzeb, ale i takie, w którym będą traktowani z szacunkiem. Jak stworzyć takie miejsce?

Konieczne zezwolenie od wojewody

Tak naprawdę najistotniejszą kwestią jest to, aby dowiedzieć się, jak założyć taki ośrodek zgodnie z prawem. Będzie on miał status prywatnego domu opieki nad osobami starszymi oraz niepełnosprawnymi. To ciekawy pomysł na biznes, ale wymaga poczynienia pewnych inwestycji. Żeby w ogóle możliwe było jego prowadzenie, trzeba odpowiednio przygotować budynek, w którym mają mieszkać seniorzy. Pamiętajmy o tym, że powinien on być dostosowany do osób niepełnosprawnych, a więc musi posiadać wszelkie udogodnienia. Dodatkowo, trzeba też zadbać o odpowiedni komfort pokojów mieszkalnych oraz łazienek, a także o wyżywienie osób zakwaterowanych w ośrodku. W dodatku, trzeba też zatrudnić wykwalifikowany personel, a także zatroszczyć się o regularne sprzątanie całego obiektu. Jak więc widać, jest bardzo wiele pracy do zrobienia, a dodatkowo kierowanie takim ośrodkiem również wiąże się z wieloma obowiązkami. Dopiero w momencie, kiedy przygotujemy cały obiekt, możemy wnioskować do wojewody o pozwolenie na jego funkcjonowanie. Budynek zostanie poddany odpowiedniej inspekcji, która zakończy się decyzją o wydaniu pozwolenia. Bez takiego pozwolenia nie można w naszym kraju prowadzić tego rodzaju działalności. Musimy także liczyć się z tym, że cały budynek będzie musiał przejść szczegółową inspekcję Sanepidu, co też jest punktem obowiązkowym.

Jak złożyć wniosek o uzyskanie pozwolenia?

Kiedy będziemy już gotowi na to, aby o takie pozwolenie się starać, trzeba złożyć odpowiedni wniosek, aby uruchomić całą procedurę. Specjalne formularze i szablony takiego wniosku z łatwością znajdziemy w sieci. Do takiego dokumentu musimy jeszcze dołączyć potwierdzenie tego, że nieruchomość, na której znajduje się obiekt jest naszą własnością. Dodatkowo, wniosek należy też uzupełnić o opis koncepcji funkcjonowania obiektu wraz z opisem sposobu, w jaki będzie ona finansowana- na przykład, czy część miesięcznych opłat ma być pobierana z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ostatnim obowiązkowym dokumentem jest zaświadczenie o niekaralności, a także dodatkowo zaświadczenie o tym, że osoba mająca kierować ośrodkiem jest na tyle zdrowa, aby móc to robić.

Artykuł przygotowany we współpracy z: http://armadaklinik.pl/