Przygotowanie do szkoły – 5 wskazówek jak pomóc dziecku z nowym etapem w życiu

Jednym z najważniejszych momentów w procesie rozwoju dziecka jest rozpoczęcie szkoły. Wpływa on na całe życie malucha, który w jednym momencie zaczyna naukę, trafia w nowe środowisko, poznaje nowych ludzi, a także stopniowo dowiaduje się, czym są obowiązki. To także ważny moment dla rodziców, przed którymi stoi ważne zadanie, przygotowanie do szkoły swojej pociechy. W jaki sposób opiekunowie mogą ułatwić dziecku wejście w nowy rozdział?

  1. Zabawa, najlepsze przygotowanie do szkoły dla dziecka

Nie jest tajemnicą, że najlepszym sposobem na naukę jest zabawa, o czym warto pamiętać na każdym etapie rozwojowym dziecka. Dlatego przygotowanie do szkoły, również powinno mieć formę przyjemną dla malucha, dzięki czemu zdobywanie wiedzy nie będzie dla niego przykrym obowiązkiem, tylko wspaniałą przygodą. Świetnie w tej roli sprawdzą się książki przygotowujące do szkoły, zawierające łamigłówki, zagadki i zadania, w interesujący sposób przedstawiający nowe dla dziecka zagadnienia.

  1. Przedszkole jako naturalne przygotowanie do szkoły

Opinia rodziców co do instytucji przedszkola jest podzielona, jedni uważają je za świetne przygotowanie do szkoły, inni zaś za konieczność, wynikającą z braku możliwości zajęcia się pociechą w godzinach pracy. Bez względu na to, czy opowiadamy się jako entuzjaści, czy przeciwnicy wychowania przedszkolnego, faktem jest, że w dużej mierze stanowi ono próbkę szkolnego życia dla malucha. Przede wszystkim ma on okazję nauczyć się nawiązywania relacji z rówieśnikami i przestrzegania pewnych norm i obowiązków, a ponadto dodaje przyszłemu uczniowi odwagi, na podstawie doświadczenia czasu spędzonego w przedszkolu.

  1. Książki przygotowujące do szkoły

Jednym z największych sprzymierzeńców rodziców w przygotowaniu do szkoły swojego dziecka, są specjalne materiały dydaktyczne, które mają za zadanie oswoić malucha z materiałem, z jakim przyjdzie mu się zmierzyć. W sprzedaży znajduje się chociażby roczne przygotowanie do szkoły, obejmujące podstawową naukę literek, cyferek, geometrii, przyrody, a także liczne zagadki, łamigłówki i karty pracy. Wszystko zaprezentowane jest w formie zabawy, dzięki czemu książki przygotowujące do szkoły są dla malucha przyjemnością, powodując pozytywne nastawienie do nowego etapu w edukacji.

  1. Jak przygotować do szkoły malucha?

Nawet najlepsze doświadczenia z przedszkola ani książki przygotowujące do szkoły nie są w stanie zdziałać tak dużo, jak rozmowa rodzica z dzieckiem. Warto jest opowiadać maluchowi o swoich doświadczeniach ze szkolnych lat, delikatnie, ale szczerze, przedstawiając wizję tego, z czym wkrótce będzie musiał się zetknąć. Dobrym rozwiązaniem jest także przygotowanie dziecka do szkoły za pomocą książek i opowiadań, w których fabuła rozgrywa się w szkolnej rzeczywistości, tak, aby dziecko mogło utożsamić się z bohaterami. 

  1. Obserwacja – najważniejsze przygotowanie do szkoły dziecka

Rozpoczęcie nauki to dla dziecka ogromna zmiana i wyzwanie, jednak w chęci ułatwienia mu tego etapu nie wolno zapomnieć o najważniejszym, obserwacji malucha, słuchania go i zadawania pytań. Przygotowanie do szkoły powinno bowiem opierać się na wysłuchaniu wyobrażeń, ale także obaw i lęków przed nieznanym. Należy uzbroić się w ogrom wyrozumiałości, cierpliwości i miłości, i sprawić, aby dziecko poczuło się pewne siebie, kochane i myślące o nowej rzeczywistości jako wspaniałej przygodzie.