Jak wybrać księgowość podczas zakładania firmy?

Przedsiębiorca, który zakłada firmę jest zobowiązany do podjęcia decyzji w jaki sposób będzie prowadzona księgowość. W zależności od tego, na jaką księgowość się zdecyduje, może prowadzić ja samodzielnie, lub zlecić to zadanie specjalistą, tak jak na przykład tributum-kancelaria.pl.

Kto musi prowadzić księgowość?

Okazuje się, że niektórzy przedsiębiorcy nie są zobowiązani do prowadzenia księgowości w postacie księgi przychodów i rozchodów. Taki obowiązek pojawia się u właścicieli firm, którzy korzystają z karty podatkowej albo ryczałtu. Należy pamiętać, że przy takim rozliczeniu przedsiębiorca może być zobligowany do prowadzenia ewidencji związanych z rozliczaniem podatku VAT czy składania deklaracji podatkowych. Dodatkowo, każdy przedsiębiorca musi pamiętać, aby w odpowiedni sposób przechowywać dokumentację księgową.

Czy muszę zatrudniać biuro rachunkowe?

Oficjalnie, nikt nie ma obowiązku aby zatrudniać specjalistów, którzy zajmą się księgowością. Jeśli ktoś ma zdolności i umiejętności, może samodzielnie zająć się tymi kwestiami. Jeśli jednak zupełnie nie zna się na księgowości, warto rozpocząć współpracę z biurem rachunkowym, który na pewno nie popełni błędu i prawidło rozliczy i przechowa wszystkie nasze dokumenty.

Zalety korzystania z biura rachunkowego

Jeśli przedsiębiorca decyduje się aby korzystać z biura rachunkowego, ma pewność, że w dokumentacji nie będą popełnione żadne błędy. Nawet jeśli pojawiłyby się jakieś kłopoty, to profesjonaliści posiadają wykupione polisy OC, a dzięki temu w razie problemu otrzymasz odszkodowanie. Biuro rachunkowe przede wszystkim skupia się na tym aby wypełnić i drukować księgi przychodów i rozchodów. Dodatkowo, jako przedsiębiorca nie musimy się zajmować wyliczaniem kwot podatków i składaniem deklaracji podatkowych. W jego imieniu sporządzanie są rejestry VAT, a także przedstawiciel kontaktuje się z urzędem skarbowym czy ZUS-em. Dzięki temu, przedsiębiorca może zaoszczędzić czas, który przeznaczyłby na jazdę w konkretne miejsca.